Spor fra besættelsen: En historisk vandring i Østerskoven

dato

Oplev en unik kombination af natur og historie, når Østerskoven i Haderslev åbner op for en stemningsfuld vandring den 3. maj 2026 kl. 14:00. Her vil fortællinger fra Anden Verdenskrig vækkes til live gennem spændende projektioner og levende historier.

Tag med på en fascinerende rejse gennem Østerskoven, hvor du kan opleve historiens vingesus i samspil med den smukke natur. Vandringen byder på en række udvalgte stop, hvor korte projektioner lyser op i skovens mørke kroge og tilføjer ekstra dybde til de historiske fortællinger.

Historiske fortællinger fra Anden Verdenskrig

Undervejs vil deltagerne få indblik i skovens rolle under Besættelsen. Gennem levende historier vil der blive fortalt om hverdagslivet, infrastrukturen og de spor, krigen har efterladt i både landskab og mennesker. Det er en unik mulighed for at få et dybere indblik i, hvordan Anden Verdenskrig har præget området.

Praktiske informationer

Dato: Søndag 3. maj 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Østerskoven, Østerskovvej 49, 6100 Haderslev
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle er velkomne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut