Oplev en unik kombination af natur og historie, når Østerskoven i Haderslev åbner op for en stemningsfuld vandring den 3. maj 2026 kl. 14:00. Her vil fortællinger fra Anden Verdenskrig vækkes til live gennem spændende projektioner og levende historier.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Tag med på en fascinerende rejse gennem Østerskoven, hvor du kan opleve historiens vingesus i samspil med den smukke natur. Vandringen byder på en række udvalgte stop, hvor korte projektioner lyser op i skovens mørke kroge og tilføjer ekstra dybde til de historiske fortællinger.
Historiske fortællinger fra Anden VerdenskrigUndervejs vil deltagerne få indblik i skovens rolle under Besættelsen. Gennem levende historier vil der blive fortalt om hverdagslivet, infrastrukturen og de spor, krigen har efterladt i både landskab og mennesker. Det er en unik mulighed for at få et dybere indblik i, hvordan Anden Verdenskrig har præget området.
Praktiske informationerDato: Søndag 3. maj 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Østerskoven, Østerskovvej 49, 6100 Haderslev
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle er velkomne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut